Rekrutacja. CV przyszłego programisty.

Dojrzałeś już do decyzji o rozpoczęciu rekrutacji. Ofert jest całkiem sporo, ale co zrobić by to Twoje CV przyciągnęło uwagę rekrutera? Zajrzyj do tego wpisu, znajdziesz tu praktyczne rady które pomogą Ci w „walce” z innymi kandydatami.

Garść porad

…które sprawdzą się podczas budowania każdego CV. Wiele z nich jest oczywista i wydawać by się mogło, że nie ma większego sensu o nich pisać – mimo wszystko napiszę. To takie must have każdego CV, intuicja już podpowiada by tak było, czasem w ferworze tworzenie o czymś zapomnimy.

Przejrzystość

Zadbaj o to, by Twoje CV było czytelne. Podstawa to zastosowanie jednego rodzaju czcionki. Chaos niesamowicie utrudnia zaznajomienie się z dokumentem przez rekrutera. Pierwsze wrażenie jest tu bardzo ważne, miła pani z HRu na początku poświęci Ci zaledwie kilkanaście sekund (przy dobrych wiatrach).

Gdy już skończysz ze swoim CV zapisz je do PDFa, oddal, rzuć okiem na całość i sprawdź czy ma w sobie to coś, czy może to wielka plama tekstu na którą już nie masz ochoty patrzeć.

Dane osobowe

Stawiam na minimalizm. Imię i nazwisko pod którym napiszesz kilka słów z którymi masz być kojarzony. Co to za słowa? Przykładowo:

C# Developer / Frontend Developer etc.

Nawet jeśli dopiero zaczynasz i szukasz swojego pierwszego pracodawcy nie bój się takich słów – to nie musi być tytuł który posiadasz, niech będzie to miejsce w którym się widzisz, do którego dążysz. Ważne byś od początku się określił, jeśli chcesz programować w C# napisz to!

Data urodzenia, adres mailowy (klikalny), numer telefonu i miasto – to minimum, a moim zdaniem również maks który powinieneś tam zawrzeć. Nikogo nie obchodzi jaki jest Twój stan cywilny, znak zodiaku czy kolor oczu. Odnośnie adresu mailowego – powinien wyglądać profesjonalnie. W moim przypadku to kontakt@wojciechseweryn.pl, równie dobrze wygląda imie.nazwisko@gmail.com. Unikaj poczty na onecie, wp czy interii – to nie jest dobrze odbierane.

Nie polecam skrzynek z dziwnymi nazwami: koteczek69@onet.pl – jest zupełnie nie na miejscu.

Zdjęcie

Dawać czy nie? Tak, koniecznie! Pochwal się swoją piękną buzią. Niezależnie od tego jak wyglądasz – Twój przyszły pracodawca i tak się prędzej czy później o tym dowie.

Dlaczego warto umieścić swoje zdjęcie w CV?

By miła pani z HRu skojarzyła Twoje nazwisko ze zdjęciem. Po przeglądnięciu stosu CV łatwiej jej będzie wrócić do tego przystojnego kawalera. Zadbaj o to, by zdjęcie było profesjonalne – wizyta u fotografa to koszt w granicach 0,5 litra wódki.

Nie polecam wycinania swojej facjaty z weselnych zdjęć – gdzie oblany rumieńcem tańczysz z ciotką na 3 planie.

Doświadczenie zawodowe

Zakładam, że nie masz co tu wpisać, nie masz się też czym martwić. Każdy kiedyś zaczynał, pomiń tą sekcję.

Umiejętności

Co tu dużo mówić, wypisz to co umiesz. Podziel to na technologie, narzędzia, bazy danych i języki obce. Przejrzystość przede wszystkim!

Nie polecam określania poziomu umiejętności gwiazdkami, skalą 1-5, serduszkami czy czymkolwiek innym.

To niewiele daje, a jeśli okaże się, że umiesz coś na 5 – może to być powód dla którego rozmowa techniczna stanie się wyzwaniem dla rekrutera – udowodnię mu, że jest inaczej…

Co do języka obcego opisz dokładnie jak to z Tobą jest. Określ się za pomocą skali zaawansowania zaczynającej się na A1 kończąc na C2. Jeśli posiadasz jakieś certyfikaty warto o nich wspomnieć. Gdy zdolności mówienia, czytania i pisania się rozbiegają napisz to! Przykładowo:

Angielski – poziom pozwalający na czytanie i rozumienie dokumentacji technicznej.

Zrealizowane projekty

wypisz kilka projektów (przynajmniej jeden) którymi chciałbyś się pochwalić. Opisz go dosłownie jednym zdaniem, dodaj również przedział czasu kiedy nad nim pracowałaś. Ten projekt powinien być na Twoim Githubie.

Dodatkowa działalność

Jeśli robisz coś więcej niż statystyczny Janusz koniecznie się tym pochwal! Prowadzisz bloga, regularnie bywasz na meetupach, pomagałeś przy organizacji konferencji, uczestniczyłeś w hackatonie? To właśnie odpowiednie miejsce na tą działalność.

Wykształcenie

Jeśli nie masz wykształcenia branżowego możesz z czystym sumieniem umieścić tą sekcję całkiem nisko w hierarchii CV. Wypisanie uczelni wyższej jest jak najbardziej okej, co do szkoły średniej zastanawiałbym się czy jest sens się tym dzielić (technikum informatyczne – jak najbardziej tak).

Zainteresowania

Teoretycznie nikogo to nie interesuje poza Tobą. Ta sekcja jest czytania z ciekawości

Zobaczmy czy wpisał coś dziwnego…

Jeśli masz na nią miejsce – czemu nie? Moim zdaniem to dobry punkt zaczepienia podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pierwszy temat którym łatwo będziesz mógł przełamać lody z panią z HRu i pozbyć się hektolitrów stresu płynących po Twoich plecach.

Linki

Koniecznie coś takiego powinno znaleźć się w Twoim CV. To miejsca gdzie z dumą wkleisz adres Twojego repozytorium na Githubie, profil na LinkedIn, adres bloga czy konto na CodeWars – wszystko oczywiście w klikalnej formie. Rekruter nie ma czasu, nie będzie kopiować adresu i wklejać go do przeglądarki.

Garść luźnych uwag

  • Przygotuj CV zarówno po polsku jak i w języku angielskim. To którą wersję wyślesz do potencjalnego pracodawcy będzie zależało od tego w jakim języku sformułował ofertę.
  • Wysyłaj w formacie PDF i nadaj mu odpowiednią nazwę – ja stosuję Imię Nazwisko CV.pdf
  • Nie kłam! Kłamstwo ma krótkie nogi i szybko wyjdzie na jaw. Szczególnie w przypadku znajomości języków obcych. Jeśli nie umiesz biegle mówić po angielsku to tego nie pisz. Szczerość przede wszystkim. Gdybyś był pracodawcą czy chciałbyś zatrudnić kogoś kto od początku kłamie?
  • Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Te regułka różni się dla CV w języku polskim i angielskim, zmienia się na przestrzeni lat. Zwróć szczególną uwagę by była odpowiednia. Czasem w ogłoszeniu pracodawca zażyczy sobie specyficznej treści – koniecznie ją wklej do swojego dokumentu (i zmień czcionkę na Twoją! 🙂 )
  • Nie pisz książki – CV powinno się mieścić na 1 maksymalnie 2 stronach A4. Podstawowy warunek to czytelność.

Wszystko ma swój koniec – ten wpis również. Teraz jest odpowiedni czas by napisać CV, a już za dwa tygodnie kontynuacja serii rekrutacyjnej. Opowiem Ci jak wysłać dobrego maila do potencjalnego pracodawcy.

Pozdrawiam Wojtek