Podcasty które usłyszysz w moich słuchawkach.

Z podcastami znam się nie od dziś – wolne chwile, które mógłbym przeznaczyć na bezmyślne scrollowanie facebooka poświęcam właśnie im. Jeśli jesteś ciekaw czego słucham to dobrze trafiłeś.

Co to jest podcast?

Podcast to coś przypominającego audycję radiową, która została udostępniona w internecie. Tematyka podcastów nie ma granic, zaspokoisz tu wszystkie swoje głody – zaczynając od sportu, poprzez technologię, zdrowię, jedzenie, modę, a na finansach kończąc.

Aby zacząć ich słuchać wystarczy, że zainstalujesz na swoim telefonie odpowiednią aplikację – jest ich naprawdę dużo, któraś z pewnością zaspokoi Twoje oczekiwania. Ja na co dzień korzystam z Podcast Go.

Hmm no dobra, coś już wiemy ale – czy jest Ci to potrzebne do szczęścia?

Już i tak pewnie nie masz czasu nawet dla siebie, a jeszcze będziesz sobie dupę zawracać jakimiś podcastami. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie…

Dlaczego miałbyś słuchać podcastów?

Podcast to przede wszystkim źródło wiedzy. Większość rozmów które możesz tam usłyszeć prowadzone są na wysokim poziomie. Dotykają konkretnych tematów, potrafią trwać nawet kilka godzin dając tym samym szerokie spojrzenie wybranego zagadnienia.

Słuchanie podcastów możesz połączyć z czynnościami które już wykonujesz na co dzień. Droga do pracy z dobrym podcastem mija niezwykle szybko – korki przestaną być straszne. Idziesz pobiegać? Weź ze sobą koniecznie słuchawki. Sprzątasz czy gotujesz?

To nie ma znaczenia, jeśli czynność którą wykonujesz nie wymaga od Ciebie zbyt wiele skupienia poleciłbym Ci wpleść w ten czas podcasty.

Dam Ci jeszcze jedno ostrzeżenie – co za dużo to niezdrowo. Kiedyś próbowałem maksymalnie efektywnie wykorzystać swój czas i każdą wolną chwilę wypełniałem podcastami. To było przesadą, dzień kończyłem przemęczony z bolącą głową od natłoku informacji. Znajdź swój złoty środek.

Załóżmy, że jesteś zdecydowany, chciałbyś czegoś posłuchać ale nie wiesz od czego zacząć. Dobrze trafiłeś, podzielę się z Tobą listą podcastów których aktualnie słucham.

Podcasty których słucham

Podcastów w swoim życiu przesłuchałem dziesiątki, uwielbiam tą formę rozrywki (i nauki). Niektórym już podziękowałem, są też takie przy których guzik SUBSCRIBE świeci się nieustannie, a oto one:

  • Ostra Piła – tematyka informatyczna, twardo i miękko. Wszystko w wykonaniu Jarosława Stadnickiego i Pawła Łukasika. Rozmowy długie, oblane soczystymi żartami, na ich kształt możesz mieć wpływ dopisując swoje trzy grosze na podcastowym Trello.
  • DevTalk – tego podcastu chyba nikomu przedstawiać nie potrzeba. Maciej Aniserowicz już od lat podbija internet swoją twórczością. Zagadnienia programistyczne, od miękkich po bardzo twarde.
  • Retrospektywa – bardzo ciekawe retrospekcje z projektów, ze swoimi gośćmi (bądź samym sobą) rozmawia Mateusz Kupilas znany szerszym gronom pod pseudonimem JavaDevMatt.
  • WNOP – a tak właściwie to Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy w wykonaniu Michała Szafrańskiego, autora Finansowego Ninjy i bloga jakoszczędzaćpieniądze.pl
  • Zawodowcy – Karol Stryja i jego goście. Przekrój tematów szeroki od biznesu, pasji, po internet i ludzi. Ciekawa odskocznia, każdy odcinek dotyka zupełnie innej branży.
  • Projektant Życia – kolejny twór autorstwa Mirosława Burnejko aka MiroBurna, dopiero niedawno zasubrybowany przesłucham w drodzę do pracy, ale biorę to w ciemno. Styl życia tego Pana do mnie przemawia.

Jeśli jeszcze nie miałeś styczności z podcastami, chciałbym Cię do nich gorąco zachęcić. Sprawdź czy ta forma Ci podchodzi, nie masz nic do stracenia a zyskać możesz naprawdę wiele.
To źródło inspiracji i motywacji, konkretne porcje wiedzy i doświadczeń innych ludzi. Wszystko w formie audio którą tak łatwo wpleść w naszą codzienność.

Jeśli natomiast jesteś już starym wyjadaczem mam do Ciebie prośbę, podziel się ze mną tym czego słuchasz, chętnie sprawdzę co leci w Twoich słuchawkach.

Pozdrawiam Wojtek